Sık Sorulanlar


Raspberry Pi kredi kartı boyutunda "gerçek bir bilgisayardır". Raspberry Pi  programlama yapılabilen küçük ve yetenekli bir bilgisayardır. Ayrıca televizyonunuza veya monitörünüze bağlayıp görüntü alabilir, klavye ve mouse bağlayabilirsiniz. Yetenekli ve küçük bir bilgisayar olan Raspberry Pi ile normal bilgisayarlarda yaptığınız işleri de (Ofis Programları, internette gezinmek, video izlemek gibi) yapabilir, aynı zamanda çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Raspberry Pi 3 modeliyle birlikte gelen Wi-Fi ve Bluetooth özelliği ile kablosuz cihazlara bağlanabilir, internette kolayca gezinebilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz.

Daha çok GPIO: Eski sürüm Raspberry Pi Model B’de 26 GPIO pini varken Raspberry Pi 3'de 40 pin bulunmaktadır. Daha çok USB Portu: Mevcut Raspberry Pi'nin eski sürümlerinde 2 adet USB2.0 portu varken bu modelde Raspberry Pi 3'de 4 adet USB2.0 portu vardır. Bu portlarda yapılan geliştirmelerle sayesinde aşırı akım kontrolü ve de tak-kullan desteği sunmaktadır. Micro SD Kart: Normak SD Kart kullanılan eski modellerin yerine Raspberry Pi 3'de mikro SD Kart kullanılmaktadır. Mikro SD’ye geçilmiş olması cihazın hem daha kibar, hem de çarpmalara karşı kartın daha güvenli olmasını sağlamaktadır. Daha iyi ses çıkışları: Analog ses çıkışları dip gürültüsünden etkilenmekte ve kalitesiz sese neden olabilmekteydi. Yapılan değişiklikler ile bu sorun giderildi. Düşük güç tüketimi: Standart kullanımda 5V 500mA civarında akım çeken Raspberry Pi 3 maksimum 5V 2,5A (12,5W) akım tüketmektedir.

Raspberry Pi, İngiltere'de geliştirilen ve üretimi de İngilitere'de yapılan bir üründür.

Raspberry Pi 3 Broadcom BCM2837 mikroçip sistemini kullanmaktadır. 1.2GHz 64-bit quad-core ARM Cortex-A53 CPU, Broadcom VideoCore IV @ 250 MHz (BCM2837: 3D part of GPU @ 300 MHz, video part of GPU @ 400 MHz) sahiptir. Raspberry Pi Zero ve Zero W modelleri Raspberry Pi'nin ilk modellerine ait Broadcom BCM2835 mikroçipini bulundururlar. 1GHz single-core ARM1176JZF-S CPU ile Raspberry Pi'lerin tüm sürümlerindeki GPU'ya sahiptirler.